SPP10N10
MOSFET N-CH 100V 10.3A TO-220
product image
SPP10N10 Picture
SeekIC No. : 003433049 Detail
SPP10N10: MOSFET N-CH 100V 10.3A TO-220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPP10N10
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIPMOS® Manufacturer: Infineon Technologies
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 10.3A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 170 mOhm @ 7.8A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 21µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 19.4nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 426pF @ 25V
Power - Max: 50W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: PG-TO220-3
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Power - Max: 50W
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 10.3A
Series: SIPMOS®
Manufacturer: Infineon Technologies
Supplier Device Package: PG-TO220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 170 mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 21µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 19.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 426pF @ 25V
Features:
· N-Channel
· Enhancement mode
·175°C operating temperature
· Avalanche rated
· dv/dt rated
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 10.3
7.8
A
Pulsed drain current
TC = 25 °C
ID puls 41.2
Avalanche energy, single pulse
ID =-8.8 A, VDD = 25 V, RGS = 25
EAS 60 mJ
Reverse diode dv/dt
IS =10.3 A, VDS = 80 V, di/dt = 200 A/s,
Tjmax = 175 °C
dv/dt 6 kV/s
Gate source voltage VGS ±20 V
Power dissipation
TC = 25 °C
Ptot 50 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55... +175 °C
IEC climatic category; DIN IEC 68-1 55/175/56
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPP10N10
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Power - Max50W
PackagingTube