SR655E105MAATR1
CAP CER 1UF 50V 20% RADIAL
product image
SR655E105MAATR1 Picture
SeekIC No. : 002927016 Detail
SR655E105MAATR1: CAP CER 1UF 50V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR655E105MAATR1
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.0µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 1.0µF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Size / Dimension: 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)