SR757C224JAATR1
CAP CER 0.22UF 500V 5% RADIAL
product image
SR757C224JAATR1 Picture
SeekIC No. : 002942085 Detail
SR757C224JAATR1: CAP CER 0.22UF 500V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR757C224JAATR1
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.22µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±5%
Capacitance: 0.22µF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Voltage - Rated: 500V
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Size / Dimension: 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.400" (10.16mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR757C224JAATR1
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 500V
Tolerance±5%