SRF20100
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A,100V,DUAL SCHOTTKY Rect,Iso
product image
SRF20100 Picture
SeekIC No. : 00189333 Detail
SRF20100: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A,100V,DUAL SCHOTTKY Rect,Iso
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRF20100
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 200 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.92 V at 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ITO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Max Surge Current : 200 A
Forward Continuous Current : 20 A
Package / Case : ITO-220AB
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Voltage Drop : 0.92 V at 10 A