SRF20120C
product image
SRF20120C Picture
SeekIC No. : 004502835 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRF20120C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Low Forward Voltage.
` Low Switching noise.
` High Current Capacity
` Guarantee Reverse Avalanche.
` Guard-Ring for Stress Protection.
` Low Power Loss & High efficiency.
` 125 Operating Junction Temperature
` Low Stored Charge Majority Carrier Conduction.
` Plastic Material used Carries Underwriters Laboratory
Specifications
Characteristic Symbol SRF16 Unit
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
120 V
RMS Reverse Voltage VR(RMS) 84 V
Average Rectifier Forward Current
Total Device (Rated VR),TC=100
IF(AV) 10
20
A
Peak Repetitive Forward Current
(Rate VR, Square Wave, 20kHz)
IFM 20 A
Non-Repetitive Peak Surge Current
(Surge applied at rate load conditions
halfware, single phase, 60Hz)
IFSM 200 A