SRP7030-1R5M
Power Inductors 1.5uH 14amp
product image
SRP7030-1R5M Picture
SeekIC No. : 001181249 Detail
SRP7030-1R5M: Power Inductors 1.5uH 14amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP7030-1R5M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Maximum DC Current : 9 Amps
Maximum DC Resistance : 15 mOhms Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 7 mm W x 7.8 mm L x 3.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 7030
Description
Tolerance :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 1.5 uH
Maximum DC Current : 9 Amps
Maximum DC Resistance : 15 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 7 mm W x 7.8 mm L x 3.2 mm H
Package / Case : 7030
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP7030-1R5M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance-
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.153" H (7.80mm x 7.00mm x 3.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)15.00 mOhm Max