SRR1240-470M
Power Inductors 47uH 20%
product image
SRR1240-470M Picture
SeekIC No. : 001178867 Detail
SRR1240-470M: Power Inductors 47uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1240-470M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 135 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 19 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 47 uH
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Maximum DC Current : 2 Amps
Maximum DC Resistance : 135 mOhms
Q Minimum : 19
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1240-470M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.157" H (12.50mm x 12.50mm x 4.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq19 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)135.0 mOhm Max