SRR4018-330Y
Power Inductors 33uH
product image
SRR4018-330Y Picture
SeekIC No. : 001178346 Detail
SRR4018-330Y: Power Inductors 33uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-330Y
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.73 Amp Maximum DC Resistance : 420 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 21 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 21 MHz
Q Minimum : 7
Maximum DC Current : 0.73 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 420 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-330Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 730mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq21MHz
DC Resistance (DCR)420.0 mOhm Max