SRR4028-560Y
Power Inductors 56uH
product image
SRR4028-560Y Picture
SeekIC No. : 001179341 Detail
SRR4028-560Y: Power Inductors 56uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-560Y
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.7 Amp Maximum DC Resistance : 320 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 9 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 56 uH
Maximum DC Resistance : 320 mOhms
Maximum DC Current : 0.7 Amp
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 9
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-560Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 700mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)320.0 mOhm Max