SRR5018-220Y
Power Inductors 22uH
product image
SRR5018-220Y Picture
SeekIC No. : 001180503 Detail
SRR5018-220Y: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-220Y
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp Maximum DC Resistance : 280 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 22 MHz
Q Minimum : 14.7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 0.8 Amp
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Self Resonant Frequency : 22 MHz
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 280 mOhms
Q Minimum : 14.7
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 800mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq14.7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq22MHz
DC Resistance (DCR)280.0 mOhm Max