SRR5018-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR5018-390Y Picture
SeekIC No. : 001175562 Detail
SRR5018-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.55 Amp Maximum DC Resistance : 500 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 17 MHz
Q Minimum : 10.6 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 17 MHz
Maximum DC Current : 0.55 Amp
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 500 mOhms
Q Minimum : 10.6
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 550mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10.6 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq17MHz
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max