SRR5018-3R9Y
Power Inductors 3.9uH
product image
SRR5018-3R9Y Picture
SeekIC No. : 001176842 Detail
SRR5018-3R9Y: Power Inductors 3.9uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-3R9Y
Quick Details
Inductance : 3.9 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 55 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 64 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 3.9 uH
Maximum DC Current : 2 Amps
Maximum DC Resistance : 55 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Self Resonant Frequency : 64 MHz
Q Minimum : 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-3R9Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.9H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq64MHz
DC Resistance (DCR)55.00 mOhm Max