SRR5018-9R0Y
Power Inductors 9.0uH
product image
SRR5018-9R0Y Picture
SeekIC No. : 001186900 Detail
SRR5018-9R0Y: Power Inductors 9.0uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-9R0Y
Quick Details
Inductance : 9 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.25 Amps Maximum DC Resistance : 110 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 37 MHz
Q Minimum : 7.2 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 110 mOhms
Maximum DC Current : 1.25 Amps
Self Resonant Frequency : 37 MHz
Inductance : 9 uH
Q Minimum : 7.2
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-9R0Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance9H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.25A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7.2 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq37MHz
DC Resistance (DCR)110.0 mOhm Max