SRR5028-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR5028-120Y Picture
SeekIC No. : 001178968 Detail
SRR5028-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-120Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.46 Amps Maximum DC Resistance : 80 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 28 MHz
Q Minimum : 11 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 28 MHz
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 80 mOhms
Q Minimum : 11
Maximum DC Current : 1.46 Amps
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.46A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq11 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq28MHz
DC Resistance (DCR)80.00 mOhm Max