SRR5028-150Y
Power Inductors 15uH
product image
SRR5028-150Y Picture
SeekIC No. : 001176193 Detail
SRR5028-150Y: Power Inductors 15uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-150Y
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.37 Amps Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 22 MHz
Q Minimum : 9 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Self Resonant Frequency : 22 MHz
Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Maximum DC Current : 1.37 Amps
Q Minimum : 9
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-150Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.37A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq22MHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max