SRR5028-220Y
Power Inductors 22uH
product image
SRR5028-220Y Picture
SeekIC No. : 001177236 Detail
SRR5028-220Y: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-220Y
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.15 Amps Maximum DC Resistance : 120 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 20 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Maximum DC Resistance : 120 mOhms
Maximum DC Current : 1.15 Amps
Q Minimum : 7
Self Resonant Frequency : 20 MHz
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.15A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq20MHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max