SRR5028-270Y
Power Inductors 27uH
product image
SRR5028-270Y Picture
SeekIC No. : 001177043 Detail
SRR5028-270Y: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-270Y
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.05 Amps Maximum DC Resistance : 160 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 17 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Self Resonant Frequency : 17 MHz
Maximum DC Current : 1.05 Amps
Maximum DC Resistance : 160 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-270Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.05A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq17MHz
DC Resistance (DCR)160.0 mOhm Max