SRR5028-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR5028-390Y Picture
SeekIC No. : 001179767 Detail
SRR5028-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.86 Amp Maximum DC Resistance : 210 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Maximum DC Current : 0.86 Amp
Q Minimum : 8
Maximum DC Resistance : 210 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 860mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)210.0 mOhm Max