SRR5028-3R0Y
Power Inductors 3.0uH
product image
SRR5028-3R0Y Picture
SeekIC No. : 001177788 Detail
SRR5028-3R0Y: Power Inductors 3.0uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-3R0Y
Quick Details
Inductance : 3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.8 Amps Maximum DC Resistance : 30 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 65 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 30 mOhms
Inductance : 3 uH
Self Resonant Frequency : 65 MHz
Q Minimum : 7
Maximum DC Current : 2.8 Amps
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-3R0Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq65MHz
DC Resistance (DCR)30.00 mOhm Max