SRR5028-470Y
Power Inductors 47uH
product image
SRR5028-470Y Picture
SeekIC No. : 001185009 Detail
SRR5028-470Y: Power Inductors 47uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-470Y
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.82 Amp Maximum DC Resistance : 250 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 47 uH
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 7
Maximum DC Current : 0.82 Amp
Maximum DC Resistance : 250 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-470Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 820mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)250.0 mOhm Max