SRR5028-820Y
Power Inductors 82uH
product image
SRR5028-820Y Picture
SeekIC No. : 001176654 Detail
SRR5028-820Y: Power Inductors 82uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-820Y
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.52 Amp Maximum DC Resistance : 430 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 9 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 9 MHz
Inductance : 82 uH
Maximum DC Current : 0.52 Amp
Q Minimum : 8
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Maximum DC Resistance : 430 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-820Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 520mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq9MHz
DC Resistance (DCR)430.0 mOhm Max