SRR5028-8R2Y
Power Inductors 8.2uH
product image
SRR5028-8R2Y Picture
SeekIC No. : 001178228 Detail
SRR5028-8R2Y: Power Inductors 8.2uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5028-8R2Y
Quick Details
Inductance : 8.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.1 Amps Maximum DC Resistance : 55 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 34 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.1 Amps
Inductance : 8.2 uH
Q Minimum : 7
Maximum DC Resistance : 55 mOhms
Self Resonant Frequency : 34 MHz
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5028-8R2Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.2H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.110" H (5.80mm x 5.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq34MHz
DC Resistance (DCR)55.00 mOhm Max