SRR6028-680Y
Power Inductors 68uH
product image
SRR6028-680Y Picture
SeekIC No. : 001181609 Detail
SRR6028-680Y: Power Inductors 68uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-680Y
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10.5 MHz
Q Minimum : 11 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 0.8 Amp
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 68 uH
Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Q Minimum : 11
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Self Resonant Frequency : 10.5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-680Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 800mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq11 @ 796kHz
Self Resonant Freq10.5MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max