SRR6038-100Y
Power Inductors 10uH
product image
SRR6038-100Y Picture
SeekIC No. : 001178220 Detail
SRR6038-100Y: Power Inductors 10uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-100Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 38 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 24.9 MHz
Q Minimum : 8.8 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 10 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 38 mOhms
Maximum DC Current : 2 Amps
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Q Minimum : 8.8
Self Resonant Frequency : 24.9 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-100Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq24.9MHz
DC Resistance (DCR)38.00 mOhm Max