SRR6038-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR6038-390Y Picture
SeekIC No. : 001176138 Detail
SRR6038-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1 Amp Maximum DC Resistance : 138 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 11.8 MHz
Q Minimum : 8.3 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1 Amp
Maximum DC Resistance : 138 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Self Resonant Frequency : 11.8 MHz
Q Minimum : 8.3
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.3 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq11.8MHz
DC Resistance (DCR)138.0 mOhm Max