SRR6603-222ML
Power Inductors 100mA
product image
SRR6603-222ML Picture
SeekIC No. : 001185851 Detail
SRR6603-222ML: Power Inductors 100mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-222ML
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 2.2 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.1 Amp Maximum DC Resistance : 8.5 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 2 MHz
Q Minimum : 50 Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Shielding : Shielded
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Q Minimum : 50
Inductance : 2.2 mH
Maximum DC Resistance : 8.5 Ohms
Maximum DC Current : 0.1 Amp
Self Resonant Frequency : 2 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-222ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2mH
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 100mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 100kHz
Self Resonant Freq2MHz
DC Resistance (DCR)8.500 Ohm Max