SRU1028-100Y
Power Inductors 10uH
product image
SRU1028-100Y Picture
SeekIC No. : 001175847 Detail
SRU1028-100Y: Power Inductors 10uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1028-100Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.8 Amps Maximum DC Resistance : 40 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 25 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1028
Description
Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Inductance : 10 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Maximum DC Resistance : 40 mOhms
Maximum DC Current : 2.8 Amps
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H
Package / Case : 1028
Description
The SRU1028-100Y is one member of the SRU1028 series which designed as one kind of shielded SMD power inductors with some features of SRU1028-100Y such as:(1)available in E6 series;(2)unit height of 2.8 mm;(3)current up to 7 A;(4)lead free;(5)RoHS compliant.And it can be used in input/output of DC/DC converters; power supplies for:portable communication equipment,camcorders,LCD TVs and car radios.
The general specifications of the SRU1028-100Y are:(1)test voltage:1 V;(2)reflow soldering:230 °C, 50 sec. max.;(3)operating temperature:-40°C to +125°C(temperature rise included);(4)storage temperature:-40°C to +125°C;(5)resistance to soldering heat:260°C for 10 sec.And the materials of the SRU1048-101Y can be summarized as:(1)core:ferrite DR and RI core;(2)wire:enameled copper;(3)base:LCP E4008;(4)terminal:Ag/Ni/Sn;(5)rated current:ind. drop 35 % typ. at Isat;(6)temperature rise:40 °C max. at rated Irms;(7)packaging:1000 pcs. per reel.If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SRU1028-100Y,please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.