SRU1028-101Y
Power Inductors 100uH
product image
SRU1028-101Y Picture
SeekIC No. : 001176560 Detail
SRU1028-101Y: Power Inductors 100uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1028-101Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.85 Amp Maximum DC Resistance : 365 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1028
Description
Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Self Resonant Frequency : 7 MHz
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.85 Amp
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H
Package / Case : 1028
Maximum DC Resistance : 365 mOhms