SRU1028-120Y
Power Inductors SMD SHIELDED POWER CHOKE - ROHS
product image
SRU1028-120Y Picture
SeekIC No. : 001201729 Detail
SRU1028-120Y: Power Inductors SMD SHIELDED POWER CHOKE - ROHS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1028-120Y
Mfg:
Bourns
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 23 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1028
Description
Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Maximum DC Current : 2.4 Amps
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 12 uH
Self Resonant Frequency : 23 MHz
Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Q Minimum : 22
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 2.8 mm H