SRU1038-100Y
Power Inductors 10uH
product image
SRU1038-100Y Picture
SeekIC No. : 001178394 Detail
SRU1038-100Y: Power Inductors 10uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-100Y
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 3.8 Amps Maximum DC Resistance : 25 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 20 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1038
Shielding : Shielded
Inductance : 10 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 3.8 Amps
Maximum DC Resistance : 25 mOhms
Self Resonant Frequency : 20 MHz
Q Minimum : 24
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-100Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq24 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq20MHz
DC Resistance (DCR)25.00 mOhm Max