SRU1038-151Y
Power Inductors 150uH
product image
SRU1038-151Y Picture
SeekIC No. : 001181653 Detail
SRU1038-151Y: Power Inductors 150uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-151Y
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 150 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.9 Amp Maximum DC Resistance : 358 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1038
Shielding : Shielded
Inductance : 150 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Self Resonant Frequency : 5 MHz
Maximum DC Current : 0.9 Amp
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 358 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-151Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 900mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq20 @ 796kHz
Self Resonant Freq5MHz
DC Resistance (DCR)358.0 mOhm Max