SRU1038-220Y
Power Inductors 22uH 30%
product image
SRU1038-220Y Picture
SeekIC No. : 001181457 Detail
SRU1038-220Y: Power Inductors 22uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-220Y
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.2 Amps Maximum DC Resistance : 55.8 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Inductance : 22 uH
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Maximum DC Current : 2.2 Amps
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 55.8 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12MHz
DC Resistance (DCR)55.80 mOhm Max