SRU1038-221Y
Power Inductors 220uH 30% 100KHz
product image
SRU1038-221Y Picture
SeekIC No. : 001181188 Detail
SRU1038-221Y: Power Inductors 220uH 30% 100KHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-221Y
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.65 Amp Maximum DC Resistance : 565 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 4 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 220 uH
Self Resonant Frequency : 4 MHz
Maximum DC Current : 0.65 Amp
Q Minimum : 22
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 565 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-221Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 650mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 796kHz
Self Resonant Freq4MHz
DC Resistance (DCR)565.0 mOhm Max