SRU1038-331Y
Power Inductors 330uH 30% 100KHz
product image
SRU1038-331Y Picture
SeekIC No. : 001185003 Detail
SRU1038-331Y: Power Inductors 330uH 30% 100KHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-331Y
Quick Details
Inductance : 330 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.55 Amp Maximum DC Resistance : 773 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded
Inductance : 330 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Maximum DC Current : 0.55 Amp
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 773 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-331Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance330H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 550mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq20 @ 796kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)773.0 mOhm Max