SRU1038-470Y
Power Inductors 47uH
product image
SRU1038-470Y Picture
SeekIC No. : 001177760 Detail
SRU1038-470Y: Power Inductors 47uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-470Y
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.65 Amps Maximum DC Resistance : 121 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 8 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 47 uH
Self Resonant Frequency : 8 MHz
Maximum DC Current : 1.65 Amps
Q Minimum : 22
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 121 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-470Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.65A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq8MHz
DC Resistance (DCR)121.0 mOhm Max