ST1S06PU12R
Switching Converters, Regulators & Controllers Synch rectification inhibit 1.5A 1.5
product image
ST1S06PU12R Picture
SeekIC No. : 00584570 Detail
ST1S06PU12R: Switching Converters, Regulators & Controllers Synch rectification inhibit 1.5A 1.5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST1S06PU12R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Voltage : 1.2 V Output Current : 1.5 A
Input Voltage : 2.7 V to 6 V Switching Frequency : 1.5 MHz
Operating Temperature Range : - 30 C to + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DFN-6 Packaging : Reel
Description
Output Power :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Switching Frequency : 1.5 MHz
Operating Temperature Range : - 30 C to + 85 C
Output Current : 1.5 A
Input Voltage : 2.7 V to 6 V
Output Voltage : 1.2 V
Package / Case : DFN-6
Parameters:
Technical/Catalog InformationST1S06PU12R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.7 ~ 6 V
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Power - Output-
Package / Case6-DFN
PackagingCut Tape (CT)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)120 mOhm (N-Chan), 150 mOhm (P-Chan)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Frequency - Switching1.5MHz