ST330C12C0L
SCR Modules 720 Amp 1200 Volt 1420 Amp IT(RMS)
product image
ST330C12C0L Picture
SeekIC No. : 00196704 Detail
ST330C12C0L: SCR Modules 720 Amp 1200 Volt 1420 Amp IT(RMS)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST330C12C0L
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~7
  • 7~12
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 1420 A Non Repetitive On-State Current : 9000 A
Breakover Current IBO Max : 9420 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 50 mA On-State Voltage : 1.96 V
Holding Current (Ih Max) : 600 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : TO-200AB (E-PUK)
Description
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 50 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA
Holding Current (Ih Max) : 600 mA
Package / Case : TO-200AB (E-PUK)
On-State RMS Current (It RMS) : 1420 A
Non Repetitive On-State Current : 9000 A
Breakover Current IBO Max : 9420 A
On-State Voltage : 1.96 V