STB16NM50N
MOSFET N Ch 25V 0.0015 38A Pwr MOSFET
product image
STB16NM50N Picture
SeekIC No. : 00161929 Detail
STB16NM50N: MOSFET N Ch 25V 0.0015 38A Pwr MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB16NM50N
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 15 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 15 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB16NM50N
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 7.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1200pF @ 50V
Power - Max125W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V