STB180N55F3
MOSFET Lo Vltg fast Swtch PNP Pwr transistor
product image
STB180N55F3 Picture
SeekIC No. : 00157081 Detail
STB180N55F3: MOSFET Lo Vltg fast Swtch PNP Pwr transistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB180N55F3
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB180N55F3
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6800pF @ 25V
Power - Max330W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V