STC5NF20V
MOSFET N-Ch 20 Volt 5.0 Amp
product image
STC5NF20V Picture
SeekIC No. : 00163562 Detail
STC5NF20V: MOSFET N-Ch 20 Volt 5.0 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STC5NF20V
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 20 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 12 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.037 Ohms Configuration : Dual Common Drain Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSSOP-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 20 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 12 V
Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.037 Ohms
Package / Case : TSSOP-8
Configuration : Dual Common Drain Dual Source
Features:
TYPICAL RDS(on) = 0.030 @ 4.5 V
TYPICAL RDS(on) = 0.037 @ 2.7 V
ULTRA LOW THRESHOLD GATE DRIVE (2.7 V)
STANDARD OUTLINE FOR EASY AUTOMATED SURFACE MOUNT ASSEMBLY
Application
· DC MOTOR DRIVE
· DC-DC CONVERTERS
· BATTERY MANAGEMENT IN NOMADIC EQUIPMENT
· POWER MANAGEMENT IN PORTABLE/DESKTOP PCs
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Collector-Source Voltage (VGS = 0 V)
20
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
20
V
VGS Gate-Source Voltage
±12
ID Drain Current (continuous) at TC = 25
5
A
ID Drain Current (continuous) at TC = 100
A
IDM(`) Drain Current (pulsed)
Ptot Total Dissipation at TC = 25
1.5
W
(`) Pulse width limited by safe operating area.
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTC5NF20V
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET Polarity2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 2.5A, 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 460pF @ 15V
Power - Max1.5W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs11.5nC @ 4.5V