STC5DNF30V
MOSFET Dual N Ch 30V 0.032 Ohm 4.5A
product image
STC5DNF30V Picture
SeekIC No. : 00161137 Detail
STC5DNF30V: MOSFET Dual N Ch 30V 0.032 Ohm 4.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STC5DNF30V
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 8 V Continuous Drain Current : 4.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 35 mOhms at 4.5 V Configuration : Dual Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSSOP-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 8 V
Continuous Drain Current : 4.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 35 mOhms at 4.5 V
Package / Case : TSSOP-8
Configuration : Dual Dual Source
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTC5DNF30V
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET Polarity2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C4.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 2.3A, 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 460pF @ 25V
Power - Max1.3W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs11.5nC @ 4.5V