STC5NF30V
MOSFET N-Ch 30 Volt 5 Amp
product image
STC5NF30V Picture
SeekIC No. : 00161876 Detail
STC5NF30V: MOSFET N-Ch 30 Volt 5 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STC5NF30V
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 12 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.027 Ohms Configuration : Dual Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSSOP-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 12 V
Continuous Drain Current : 5 A
Package / Case : TSSOP-8
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.027 Ohms
Configuration : Dual Dual Source
Features:
 `  TYPICAL RDS(on) = 0.027 @ 4.5 V
 `  TYPICAL RDS(on) = 0.031 @ 2.7 V
 `  ULTRA LOW THRESHOLD GATE DRIVE (2.7 V)
 `  STANDARD OUTLINE FOR EASY AUTOMATED SURFACE MOUNT ASSEMBLY
Application
·  DC MOTOR DRIVE
·  DC-DC CONVERTERS
·  BATTERY MANAGEMENT IN NOMADIC EQUIPMENT
·  POWER MANAGEMENT IN PORTABLE/DESKTOP PCs
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Collector-Source Voltage (VGS = 0 V)