STD30NE06
MOSFET N-CH 60V 30A
product image
STD30NE06 Picture
SeekIC No. : 00165353 Detail
STD30NE06: MOSFET N-CH 60V 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD30NE06
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.03 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 30 A
Package / Case : TO-252
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.03 Ohms
Features:
 ` TYPICAL RDS(on) = 0.025
 ` EXCEPTIONAL dv/dt CAPABILITY
 ` 100% AVALANCHE TESTED
 ` LOW GATE CHARGE 100 oC
 ` APPLICATION ORIENTED CHARACTERIZATION
 ` FOR TAPE & REEL AND OTHER PACKAGING OPTIONS CONTACT SALES OFFICES
Application
 · HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 · SOLENOID AND RELAY DRIVERS
 · MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
 · DC-DC & DC-AC CONVERTERS
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Collector-Source Voltage (VGS = 0 V)
60
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
60
V
VGS Gate-Source Voltage
±20
ID Drain Current (continuous) at TC = 25
30
A
ID Drain Current (continuous) at TC = 100
A
IDM () Drain Current (pulsed)
120
PTOT Total Dissipation at TC = 25
55
W
  Derating Factor
0.37
W/
dv/dt Peak Diode Recovery voltage slope
7
V/ns
Tstg Storage Temperature
-65 to 175
Tj Max. Operating Junction Temperature
175
(`) Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD 20 A, di/dt 300 A/ms, VDD V(BR)DSS, TjTJMAX