STD30NE06LT4
MOSFET N-Ch 60 Volt 30 Amp
product image
STD30NE06LT4 Picture
SeekIC No. : 00161148 Detail
STD30NE06LT4: MOSFET N-Ch 60 Volt 30 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD30NE06LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 30 A
Package / Case : TO-252
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD30NE06LT4
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2370pF @ 25V
Power - Max55W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs41nC @ 5V