STE53NA50
ApplicationSMPS &UPSMOTORCONTROLWELDINGEQUIPMENTOUTPUTSTAGEFORPWM,ULTRASONICCIRCUITSSpecifications Symbol Parameter RATING Unit VDS Drain-source Voltage (VGS =0) 500 V VDGR Drain- gate Voltage (RGS =20k) 500 V VGS Gate-source Voltage ± 30 V ID Drain Current (continuou...
product image
STE53NA50 Picture
SeekIC No. : 004507576 Detail
STE53NA50: ApplicationSMPS &UPSMOTORCONTROLWELDINGEQUIPMENTOUTPUTSTAGEFORPWM,ULTRASONICCIRCUITSSpecifications Symbol Parameter RATING Unit VDS Drain-source Voltage (VGS =0) 500 V VDGR Drain- ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STE53NA50
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
SMPS &UPS
MOTORCONTROL
WELDINGEQUIPMENT
OUTPUTSTAGEFORPWM,ULTRASONIC
CIRCUITS
Specifications
Symbol Parameter RATING Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS =0) 500 V
VDGR Drain- gate Voltage (RGS =20k) 500 V
VGS Gate-source Voltage ± 30 V
ID
Drain Current (continuous) at Tc =25
53 A
ID
Drain Current (continuous) at Tc =100
33 A
IDM(*)
Ptot
Drain Current (pulsed)
Total Dissipation at Tc =25
Derating Factor
212
A
W
W/
Tstg Storage Temperature -55 to 150
Tj Max. Operating Junction Temperature 150
VISO Insulation Withhstand Voltage (AC-RMS) 2500 V