STE53NC50
MOSFET N-Ch 500 Volt 53 Amp
product image
STE53NC50 Picture
SeekIC No. : 00152210 Detail
STE53NC50: MOSFET N-Ch 500 Volt 53 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STE53NC50
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 53 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.08 Ohms Configuration : Single Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ISOTOP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.08 Ohms
Configuration : Single Dual Source
Continuous Drain Current : 53 A
Package / Case : ISOTOP
Features:
 TYPICAL RDS(on) = 0.07 W
 EXTREMELY HIGH dv/dt CAPABILITY
 100% AVALANCHE TESTED
 NEW HIGH VOLTAGE BENCHMARK
 GATE CHARGE MINIMIZED
Application
 HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 SWITH MODE POWER SUPPLIES (SMPS)
 DC-AC CONVERTERS FOR WELDING EQUIPMENT AND
   UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLIES AND MOTOR DRIVER
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VCES
Drain-source Voltage (VGS = 0)
500
V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 kW)
500
V
VGE
Gate-Emitter Voltage
± 30
ID
Drain Current (continuous) at TC = 25°C (Steady State)
A
ID
Drain Current (continuous) at TC = 100°C
33
A
IDM (*)
Drain Current (pulsed)
212
PTOT
Total Dissipation at TC = 25°C (Steady State)
W
Derating Factor
3.68
W/°C
 dv/dt (1)
Peak Diode Recovery voltage slope
 3
V/ns
 VISO
Insulation Winthstand Voltage (AC-RMS)
Tj
Operating Junction Temperature
- 65 to 150
°C
Tstg
Storage Temperature
150
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTE53NC50
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C53A
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 27A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 11200pF @ 25V
Power - Max460W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs434nC @ 10V