STGB10NC60HDT4
IGBT Transistors N Ch 10A 600V
product image
STGB10NC60HDT4 Picture
SeekIC No. : 00143451 Detail
STGB10NC60HDT4: IGBT Transistors N Ch 10A 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGB10NC60HDT4
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : D2PAK-3 Packaging : Reel
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : D2PAK-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGB10NC60HDT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 5A
Power - Max65W