STGB20NB37LZT4
IGBT Transistors N-Ch Clamped 20 Amp
product image
STGB20NB37LZT4 Picture
SeekIC No. : 00143256 Detail
STGB20NB37LZT4: IGBT Transistors N-Ch Clamped 20 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGB20NB37LZT4
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : 12 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 660 uA
Power Dissipation : 200 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : D2PAK-3 Packaging : Reel
Description
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Power Dissipation : 200 W
Package / Case : D2PAK-3
Maximum Gate Emitter Voltage : 12 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 660 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGB20NB37LZT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeLogic
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)425V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 4.5V, 20A
Power - Max200W