STGE200NB60S
IGBT Transistors N-Ch 600 Volt 150Amp
product image
STGE200NB60S Picture
SeekIC No. : 00142467 Detail
STGE200NB60S: IGBT Transistors N-Ch 600 Volt 150Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGE200NB60S
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 200 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : ISOTOP-4 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 600 W
Continuous Collector Current at 25 C : 200 A
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.2 V