STGE50NC60WD
IGBT Transistors N-Ch 600volt 50 Amp
product image
STGE50NC60WD Picture
SeekIC No. : 00142426 Detail
STGE50NC60WD: IGBT Transistors N-Ch 600volt 50 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGE50NC60WD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Power Dissipation : 260 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : ISOTOP-4 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Power Dissipation : 260 W